Herec Jan Vlasák se zúčastnil odhalení pamětní desky F. V. Lorence

Herec Jan Vlasák se zúčastnil odhalení pamětní desky F. V. Lorence

Vrdy/Zbyslav/Dolní Bučice – Herec Jan Vlasák se zúčastnil slavnostního odhalení pamětní desky Františka Vladimíra Lorence, které proběhlo na vrdovské knihovně.

Tento charismatický herec se narodil 3. února 1943 v Čáslavi, kde vystudoval místní reálné gymnázium. Dětství strávil v Dolních Bučicích, kam dodnes jezdí. Herectví mu učarovalo už v útlém dětství, když ve svých pěti letech shlédl vystoupení místních ochotníků.

Vystudoval brněnskou JAMU a poté se stal členem divadla v Uherském Hradišti. Později působil také v divadle v Ostravě, dále v divadle E. F. Buriana, Státním divadle v Brně, Realistickém divadle, Rokoku a v Národním divadle. Je členem souboru Městských divadel pražských, hostuje i v divadle Pod Palmovkou, ve Švandově divadle a v Divadle v Řeznické. Ve své bohaté kariéře ztvárnil velké množství rolí, například ve hrách Hamlet, Othello, Cyrano nebo Rváč.

Vrdovští při odhalení pamětní desky uctili zbyslavského rodáka Františka Lorence – pedagoga, překladatele, básníka, novináře, lékaře, léčitele, filozofa, filantropa a především geniálního polyglota, tedy znalce mnoha jazyků. Ovládal jich osmdesát aktivně, plus dvacet čtyři pasivně.

Lorenc emigroval ve svých 20 letech do Brazílie, kde strávil zbytek života a stal se třetí nejznámější osobností českého původu v této zemi, vedle brazilského prezidenta Juscelino Kubitscheka de Oliveira a Jana Antonína Bati.

Lorenc věnoval velkou pozornost mezinárodnímu jazyku esperanto, jehož první učebnici pro Čechy vydal na svůj náklad ještě za svého pobytu v Čechách. Patří mezi jazykovědce a esperantisty světového formátu.

Vladimír Havlíček