1. Máj v Čáslavi objektivem Jaroslava Šimůnka

1. Máj v Čáslavi objektivem Jaroslava Šimůnka

Čáslav – Připomeňme si prostřednictvím historických fotografií oslavy Svátku práce v Čáslavi. Fotografie nafotil zrcadlovým fotoaparátem Flexaret čáslavský rodák pan Jaroslav Šimůnek.

Unikátní fotografie laskavě zapůjčila jeho dcera, spisovatelka Jaroslava Hofmanová Šimůnková s přáním, aby si je mohla prohlédnout široká veřejnost. A patří jí za to poděkování, protože část fotografií byla pouze na negativech a klasickým způsobem je musela vyvolat. Fotografie paní Hofmanová komentuje: „Jsou většinou nafoceny v ulici Československé lidové armády, dnešní ulici Generála Moravce. Nejsou sice až tak úplně kvalitní, ale zachycují tehdejší atmosféru. Táta fotil celý prvomájový průvod, který vycházel od Kosmosky v roce 1974, takže to jsou 40 let staré fotky.“

A proč pan Šimůnek nafotil tak velké množství snímků ? Na to paní Hofmanová odpovídá: „Mamka tenkrát pracovala v Domově důchodců, zrovna na Prvního máje měla službu a musela povinně s Domovem důchodců do průvodu, tak ji chtěl zvěčnit. A mimochodem, sestřičky jsou oblečené v kabátech, takže asi tenkrát moc velké teplo nevládlo.“ Zajímavá a tímto i poprvé zveřejněná je fotografie absolventa čáslavského gymnázia, kosmonauta Vladimíra Remka. Za ním je vidět vinárna U Haufů, kterou později zničil výbuch plynu.

A jaká je historie Svátku práce ? 1. května 1886 proběhla v USA pod vedením odborů celodenní stávka, usilující o osmihodinovou pracovní dobu. Celkově stávkovalo asi 350 000 dělníků. 3. května došlo k tragické události v Chicagu, kde došlo ke střetu s policií, při kterém přišlo o život několik stávkujících následkem policejní střelby. 4. května zemřelo několik lidí při demonstraci na Haymarket Square při výbuchu bomby, za což bylo obviněno a následně bez důkazů odsouzeno k smrti pět anarchistů. Později se ukázalo, že se jednalo o připravenou policejní provokaci. Již v následném roce probíhaly na památku popravených v tomto vykonstruovaném procesu demonstrace po celých Spojených státech. Francouzští odboráři navrhli, aby byl zvolen právě 1. květen Svátkem práce. Stojí za zmíňku, že Češi byli mezi prvními zatčenými v Chicagu a následně se s velkou razancí zasadili o propagaci Prvního máje.

Ve střední a východní Evropě se ale po druhé světové válce oslava 1. Máje stala akcí „dobrovolně povinnou“ a tím a nejen tím se zprofanovala, vnitřně vyprázdnila a zůstala jen nabubřelá slupka či forma.

Přestože Svátek práce je dnes využíván nebo dokonce zneužíván nejrůznějšími alternativními subkulturami, zažívá renesanci a má svůj význam, což vidíme třeba při porušování nároku na osmihodinovou pracovní dobu. Na prvomájové oslavy můžeme mít vzpomínky kladné či záporné, v každém případě je však zajímavé si připomenout na dobových snímcích atmosféru, jaká panovala v Čáslavi při jejich pořízení. Podívejme se na 1. Máj očima, respektive objektivem čáslavského patriota Jaroslava Šimůnka.

Text Vladimír Havlíček, foto Jaroslav Šimůnek