V Čáslavi kvetou čínské národní stromy – paulownie plstnaté

V Čáslavi kvetou čínské národní stromy – paulownie plstnaté

Čáslav – Čínské národní stromy rostou a kvetou v Čáslavi! To musí být vtip, a nebo nedorozumění! Ale není to ani jedno, ani druhé, je to skutečnost. Jedná se totiž o paulovnii plstnatou, v Číně nazývanou císařský strom.

A s trochou nadsázky by se Čáslav mohla nazvat „velmoc“ v pěstování těchto exotických stromů nazývaných paulovnie, pavlovnie, paulownia, a nebo prostě pavlínka. Tento dekorativní strom, který byl vysazován na císařském nádvoří v naději, že na něj usedne bájný fénix a přinese vládnoucí rodině štěstí, totiž v Čáslavi roste na čtyřech místech. Skupina sedmi stromů roste v botanické zahradě Střední zemědělské školy v ulici Na Svornosti. Další rostou již soliterně. Nejstarší roste v ulici Lípová na Čeplově. Další exemplář bychom nalezli v Jetelové ulici a poslední o něco dále, nad rybníkem Homolka.

A proč je pro Číňany paulovnie něco jako pro nás lípa srdčitá? Je totiž symbolem ženství, tedy síly „Jin“. Vysazovala se při narození holčičky. Když se potom dívka měla vdávat, výbava se vyrobila právě z „její“ paulovnie. Protipólem je mužská síla „Jang“ a tu reprezentuje bambus. Tyto dvě síly symbolizují rovnováhu.

Paulovnie plstnatá je v našich podmínkách považována za poměrně vzácnou rostlinu, ale především pro rychlost růstu má před sebou velkou budoucnost. Jedná se o atraktivní strom s velkým počtem zvonkovitých fialových květů. V Číně se pěstuje pro kvalitní dřevo, ze kterého se vyrábí hudební nástroje. Paulovnie plstnatá (latinsky Paulownia tomentosa)  připomíná na první pohled katalpu, zvláště svými velkými listy. Rod zahrnuje sedm druhů, pochází z Číny a je pojmenován na počest dcery ruského cara Anny Pavlovny Romanovové.

Pavlovnie jsou opadavé stromy, dorůstají výšky pět až třicet metrů. Kůra je hladká, větévky a listy jsou vstřícně postavené. Květenství jsou velká, válcovitého až kuželovitého tvaru, složená nejčastěji z vrcholíků. Květy jsou oboupohlavné, kalich je zvonkovitý a chlupatý. Koruna je purpurová nebo bílá, nálevkovitě zvonkovitá. Plodem je tenkostěnná nebo dřevnatá tobolka se semeny.

Když se zhruba před dvaceti lety v ČR začala masově rozšiřovat katalpa trubačovitá, nikoho nenapadlo, že se z ní stane v našich podmínkách běžný okrasný strom. Paulovnii však, nejen z důvodu využití biomasy, čeká budoucnost ještě větší. A za dalších dvacet let se budeme divit, že jsme si paulínku pletli s katalpou, a nebo jí dokonce ani neznali.

Vladimír Havlíček