Prvosenky jarní kvetou v Uhlířských Janovicích

Prvosenky jarní kvetou v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice – Prvosenky jarní (latinsky Primula veris), lidově petrklíče, kvetou v městském parku Tyršovy sady v Uhlířských Janovicích.

Prvosenky bychom mohli označit jako posly jara, přestože kvetou až do konce května. Jsou to vytrvalé byliny, jen výjimečně jednoleté. Většina pochází z Evropy a Asie, několik druhů z Ameriky. Celkem existuje 550 druhů prvosenek. Většinou jsou pěstovány pro ozdobu, některé jsou používány v lidovém léčitelství. Prvosenky dorůstají výšky 10-30 cm, mají přízemní růžici listů s uzlovitým oddenkem, květy jsou pětičetné, v okolících nebo hlávkách (výjimečně jednotlivé) na konci stvolu. Kalich je zvonkovitý, válcovitý, nálevkovitý nebo baňkovitý, vždy pěticípý. Koruna je nálevkovitá až řepicovitá, tyčinky přisedají krátkými nitkami pod ústím trubky, semeník je svrchní, kulovitý nebo vejcovitý.

Prvosenka jarní je cizosprašná, opylení zcela závisí na hmyzích opylovačích. Prvosenka jarní je druh variabilní, proto se rozděluje do více poddruhů. Je to prvosenka jarní pravá (Primula veris subsp. veris), ta je nejčastější, v ČR roste od nížin do podhůří. V teplejších oblastech střední Evropy i ČR roste prvosenka jarní šedavá (Primula veris subsp. canescens), prvosenka jarní libovonná (Primula veris subsp. columnae) roste hlavně v jižní Evropě, prvosenka jarní velkokališná se nachází v Rusku a Turecku. V přírodě jsou známy i kříženci prvosenky jarní s jinými druhy, tedy s prvosenkou vyšší a prvosenkou bezlodyžnou. Ušlechtilé kultivary s obrovskými květy, které se u nás běžně prodávají, patří do skupiny Primula anglica.

Není rozhodující, jestli tyto nádherné jarní květiny budeme nazývat petrklíče, prvosenky a nebo primulky. Podstatné je, že nám udělají radost, potěší, zvednou náladu. A to se prvosenkám v uhlířskojanovických Tyršových sadech rozhodně daří.

Vladimír Havlíček