Miloš Forman zemřel. Připomeňme si oslavu jeho 85. narozenin v Čáslavi.

Miloš Forman zemřel. Připomeňme si oslavu jeho 85. narozenin v Čáslavi.

Čáslav – Nejslavnější Čáslavák Miloš Forman zemřel. Tuto zprávu jsme zveřejnili nejen my, ale všechna česká a světová média. Přemýšleli jsme, čím bychom připomněli čáslavského rodáka, aby připomínka nebyla smutná a abychom mu zároveň složili poklonu. A pak jsme na to přišli. Připomeneme si v plném znění článek, který jsme o oslavenci napsali při oslavách jeho 85. narozenin. Miloš Forman řekl: „Svoboda je křehká a je snadné o ni přijít.“ My se o ni připravit nenecháme a tím splníme odkaz Miloše Formana!

Čáslav/Connecticut – Čáslavský rodák Miloš Forman slaví 85. narozeniny! Také v Čáslavi proběhla symbolická oslava narozenin světoznámého oskarového režiséra. Konala se 17. února, samozřejmě v kině Miloše Formana.

Za přítomnosti široké veřejnosti byl rozkrájen originální narozeninový dort a následně byl rozdán účastníkům setkání. A že byl dobrý, to mohou potvrdit všichni spokojení gratulanti. Však také „ždibíčky“ dortu poputují do Ameriky. A také natočené gratulace a fotografie. Oslavy byly završeny promítnutím projekce divadelního představení Dobře placená procházka. Inscenace je z roku 2009 a oslavenec na ní spolupracoval se syny Petrem a Matějem. Dětský sen, aby v Čáslavi jezdily tramvaje, tak trošku Miloši Formanovi splnili studenti místního gymnázia. V kině vystavili koláže na téma tramvaje v Čáslavi.

Miloš Forman se narodil 18. února 1932 v Čáslavi jako Jan Tomáš Forman. Matka Anna Formanová, rozená Švábová a otec Rudolf Forman za okupace zahynuli v koncentračních táborech Auschwitz-Birkenau a Buchenwald. Po válce zjistil, že jeho pravým otcem byl architekt židovského původu Otto Kohn. Vyrůstal u příbuzných a v poděbradské internátní škole, kde jeho spolužákem byl Václav Havel. Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Jako režisér debutoval povídkami Kdyby ty muziky nebyly a reportáží z předstíraného konkursu zpěvaček do divadla Semafor Konkurs. Prvním celovečerním filmem byl Černý Petr, natočený v Kolíně. Poté natočil ve Zruči nad Sázavou Lásky jedné plavovlásky a posledním Formanovým filmem natočeným před odchodem do emigrace byl Hoří, má panenko.

V USA natočil řadu úspěšných filmů, připomeňme Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy, Ragtime, Amadeus, Valmont, Lid versus Larry Flynt a další. Forman žije ve své usedlosti v Connecticutu s třetí manželkou Martinou Zbořilovou. Média o Miloši Formanovi často píší jako o „Američanovi s českou duší“. A přestože je to míněno jako pocta, on sám to tak úplně nevnímá. On se totiž, i po tolika letech za oceánem, cítí Čechem. Dokazuje to mj. odpověď na otázku, kterou mu před několika lety položil český novinář. Když se ho zeptal, co mu v Americe chybí, odpověděl: „Ke štěstí by mi stačilo jednou týdně zajít na špekáček na Václavák.“

A na závěr citát, který Miloš Forman řekl Američanům ve své nové vlasti: „Kdybyste žili jako já v nacistické a komunistické totalitě, určitě byste pochopili, jak křehká je svoboda a jak je snadné o ni přijít.“ Se svými životními zkušenostmi je to názor, na který má právo více, než kdokoli jiný. A my přejeme Miloši Formanovi a také sobě, abychom o tu svobodu už nikdy nepřišli. A hlavně, hodně zdraví, pane režisére!

Vladimír Havlíček