Vernisáž výstavy Základní umělecké školy v Čáslavi pod vedením Renaty Janouškové

Vernisáž výstavy Základní umělecké školy v Čáslavi pod vedením Renaty Janouškové

Čáslav – Vernisáž výstavy uměleckých děl dětí výtvarného oboru Základní umělecké školy Jana Ladislava Dusíka (ZUŠ) se konala v pondělí 9. dubna ve výstavní síni na náměstí Jana Žižky z Trocnova. Výstava prací žáků, které vznikly pod vedením Renaty Janouškové, bude trvat až do 22. dubna. Výstava je pořádána ve spolupráci s Městským muzeem a knihovnou Čáslav.

Renata Janoušková akci zahájila slovy: „Vítám vás na vernisáži výstavy a děkuji všem, kteří se podíleli na její organizaci. Největší poděkování ale patří dětem, jejichž práce jsou zde vystaveny.“

Výtvarný obor na čáslavské ZUŠ funguje pod vedením Renaty Janouškové již sedmým rokem. Paní Janoušková zúročila zkušenosti z Domu dětí a mládeže a také z čáslavského střediska Diakonie. Rodiče dětí jsou spokojeni nejen s odborným vedením výtvarných kroužků, ale také s přístupem k dětem. Pro Renatu Janouškovou jsou děti především rovnocení partneři. Vede je k diskuzi, k přemýšlení, podporuje v nich tvůrčí iniciativu. A děti to umí ocenit. Nejen zájmem o výtvarné umění, ale také vztahem ke „své“ paní učitelce. Však ho také vyjádřily krásnými květinami!

Ale není vše „zalité sluncem“. Každý rok jsou umělecké výrobky prodávány a výtěžek je věnován nadaci Dobrý anděl, jehož cílem je, aby rodiny nemocných dostávaly pravidelnou měsíční finanční pomoc. Částka se mnohdy blíží k patnácti tisícům korun a nejen, že pomáhá potřebným, ale učí děti sociální citlivosti a empatii. Letos se bohužel žádný obrázek neprodá, žádné rodině nebude pomoženo. Do cesty se postavily problémy s elektronickou evidencí tržeb. Ale nebyla by to optimistka Renata Janoušková, kdyby neprohlásila: „Do příštího roku i tento problém zvládneme!!!“ Držíme palce.

Vladimír Havlíček